Redkvičky

Reďkovka alebo reďkvička je malá najčastejšie červená, guľatá zelenina. Sú však aj iné druhy reďkovky, ktoré majú iné sfarbenie. Nepleťte si ju s řeďkvou.

Mlade listy su jedle – v salatoch surova, alebo varena kdekolvek.

Oficiálny názov

Latinský názov

Raphanus sativus

Ľudový názov

reďkovka

Všeobecné rady pre tento druh zeleniny

Alelopatia (biologické interakcie medzi rastlinami)

Proti dřepčíkům, pro které je ředkvička lahůdkou, pomáhá stálé zvlhčení půdy a také výsadba salátu jako meziplodiny.

Zvyšný text je len pre registrovaných členov tejto stránky. Pre viac informácií o možnosti členstva kliknite sem.

Celkovo by ste videli 23 rád.

Rady

Výluhy a brečky súvisiace s touto zeleninou

Názov

Oblasť použitia

Žiadne rady neboli nájdené.

Zvyšný text je len pre registrovaných členov tejto stránky. Pre viac informácií o možnosti členstva kliknite sem.

Celkovo by ste videli výluhov.

Semenárstvo

Reďkovku vytvorí v prvom roku buľvlčku a listy za letných dlhých dní aj kvetnú os. Plod Je nepukava šešula s veľkými se­menami. Na Jar n na Jeseň za krátkych dní reďkovka nekvitne. Na semeno sa reďkovka pestuje Jeden rok. Pestovanie Skoré odrody, ktoré používame na rýchlenie, sejeme do polo- teplých parenísk, kde Ich pestujeme až do vytvorenia buľvíčlek. Odrody vhodné na pestovanie vo voľnej pôde sejeme asi v marci už priamo na stanovište do riadkov širokých 40 cm. Jednotlivé rastliny v konzumne] zrelosti nechávame v spone 20 X 40 cm, ostatné pretrhávame a spotrebujeme. Skorú reďkovku, ktorú sme vypestovali v parenisku, po vytvorení buľvičiek vysadzujeme do voľnej pôdy, a to v apríli do sponu najčastejšie 30X40 cql Pri vysadzovaní odstraňujeme rastliny s netypickými a špongíovitý- mi buľvičkami. Pôda pre materské rastliny má byť dobre povrchové spracovaná (po záhradnícky) a pohnojená. Jednotlivé buľvičky sadíme vysadzovacím kolíkom pevne do pô­dy. Po vysadení mjá z pôdy vyčnievať len srdiečko listov. Za ve­getácie semenné porasty plečkujeme, okopávame a podľa potreby zalievame. Izolačná vzdialenosť je 300 m. Len čo sa vytvoria kvet­né osi, prestaneme okopávať a plečkovať, aby sme ich nepoško­dili. Porast najviac poškodzujú blyskáčiky, ktoré vyžierajú kvety. Proti blyskáčikom bojujeme poprašovaním porastu Gesarolom. Semenné...

Zvyšný text je len pre registrovaných členov tejto stránky. Pre viac informácií o možnosti členstva kliknite sem.

Celkovo by ste videli 23 rád.

Prehľad odrôd

Koral má plochú až guľatú pravidelnú huľvlčku, ktorá prudko prechádza do korienkov. Povrch koreňa je hladký, červený, bez korkovitólio zdrsnenla. Rastlina má bujný vzrast. Feuerkugel má guľatú až protlahnutú huľvlčku. Kôra buľvlč- ky je tmavočervená, stredne hrubá a dobre sa šúpe. Dužina Je biela, maslovo mäkká u štavnatá. V porovnaní s ostatnými po­volenými odrodami je odolnejšia proti predčasnému vybiehaniu do kvetu. Maslova  obria má guľatú až pretiahnutú buľvu s hrubým hlav­ným korienkom. Povrch buľvy j o hladký, kannínovočorvoný a taktner celý pod povrchom pôcľy. Dužina je biela, mäkká a pri­jemne štipľavá. Odroda je určená výhradne na poľné pesto­vanie. Saxa na rýchlenie. Je to základná odroda so šarlátovočervený- mi buľvami, vhodná na rýchlenie a na potné pestovanie. Vege­tačné obdobie Je osi 32—30 dní. Rampouch. Vytvára dlhé, podlhovasté vretenovltó buľvy, ktoré sú čisto biele. Dužina je veľmi jemná, šťavnatá a nešponglovatte. Je vhodná najmä pre letné a jesenné výsevy do voľnej pôdy a na rýchlenie. Vegetačné obdobie pocti’a spôsobu pestovania trvá 38 až 45 dní.

Zvyšný text je len pre registrovaných členov tejto stránky. Pre viac informácií o možnosti členstva kliknite sem.

Celkovo by ste videli 23 rád.

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.