Odporúčané odrody špenátu

Rada

Špenát vytvára trs mäkkých stopkätých listov, z ktorého za dlhého dňa vyrastá os s jed- nopohlavnýmä kvetmi. Kvety sú buď samčie, alebo samičie, pretože špenát je dvojdomý. Ploď je nažka obalená stvrdnu­tým okvetím. Na semeno pestu­jeme špenát buď ako jednoroč­nú, alebo dvojročnú rastlinu. Letné odrody pestujeme jeden rok, jesenné 2 roky.

Letné odrody sejeme na jar, zimné odrody na jeseň.

Pre obidva spôsoby pestovania pozemok povrchové dobre spra­cujeme. Semeno sejeme na jar v marci a na jeseň v auguste až septembri. Sejeme pomerne plytko, sejačkou do riadkov vzdia lených asi 30—40 cm. Za vegetácie porast piecku jeme, okopáva­me a vyberáme materské rastliny. Dobré materské rastliny majú niiať veľké dužinaté listy v hustej ružici na dlhších stopkách, aby sa ľahšie zberali. Pri zimných odrodách prechádzame po poraste ešte raz na jar a na semeno necháme len tie rastliny, ktoré do­bre prezimovali. Na pozemku nechávame väčšinou samičie rastli­ny, ktoré poskytujú semeno. Zo samčích rastlín nechávame len asi jednu rastlinu na 2 m2, čo stačí na opelenie. Samčie rastliny po odkvitnutí zaschnú a odumrú.

Semenné porasty špenátu kvitnú už koncom mája. V júni začnú kvetné osi žltnúť a zasychať. Izolačná vzdialenosť je 1000 m. Semenné porasty kosíme kosačkou a viažeme do snopčekov, ktoré staviame do malých panákov, aby zaschli. Dostatočne vyschnuté zvážame na vozoch vystlaných plachtami na mlátenie. Na 1 ha sa urodí 6—14 q semena.

Zelenina, ktorej sa rada týka

Druh zeleniny

Aktivita

Škodca, na ktorého funguje

Zdroj

Ďalšie zaujímavé rady pre pestovanie

Na zahradu vysaďte v květnu. Ideální sazenice určená k výsadbě má 4–6 pravých listů.

Sázejte vždy do vlhké půdy, ideálně po dešti. Doporučený spon je 30 x 60 cm.

Sléz maurský je vysoká rostlina, může dorůst výšky až 180 cm. Vyplatí se zajistit mu oporu, aby se ve větru nevylomil.

Čítať celú »

V březnu až dubnu vysejte do středně velkých kontejnerů vždy cca 5 semen do hloubky maximálně 2 cm. Nechejte klíčit při teplotě 15–18 °C.

Jakmile semínka vzejdou, udělejte probírku a v každém kontejneru nechte růst jednu nejvitálnější rostlinu.

Čítať celú »

Zo slezu zbierame v júni mladé lístky pred rozkvetom, neskoršie kvety (s kalichom i bez kalicha). Kvety zbierame denne, čím viac ich obtrhávame, tým viac rastlina kvitne.

Listy lze sklízet kdykoli, květy s kalichem se sklízí v době plného rozkvětu. Čím častěji se sklízí, tím více nakvétá. Ideální je proto pravidelný každodenní sběr květů, které kvetou od června do září.

Čítať celú »

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.