Vošky

Oficiálny názov

Ľudový názov

ČelaĎ

Všeobecné rady k tomuto druhu škodcu/choroby

Proti voskam a roztocom je v intervale 24 hodin pravidelmny postrek vytazkom zihlavy.

Hneď ako bude mať bôb záhradné struky, odstráňte rastové vrcholy rastlín. opatrenie podstatnou mierou prispieva k rýchlemu vývoju plodov a zároveň sa tým priazniv ovplyvni ich veľkosť. Navyše sa tým prakticky znemožní. aby sa voška maková usadila na bôbe.

Vcasna sejba je dobrou metodou na udrzanie pred voskami. Proti voskam je mozne semena bobu sadit v riadkoch an okraj zahona, alebo pozdlz cesty, lebo vosky neznasaju vzdusne miesta a okrem toho jednoltivo rastuce rastliny lahko prehliadnu. Ked maju vysku 15 cm prihrnut zeminou, cim sa zvysi stabiilita a skryju nektarove zliazky rastuce pri zemi

Aby sa mravcom znemožnilo opatrovanie kolónií vošiek listových a vôbec prístup drevinám, omotávali sa ich kmene slamou alebo ovčím rúnom. V neskorších obdobiach záhradníci natierali na kôru široký pás vazelíny. Účinok ešte zvyšovali tým, že do vazelíny primiešali aj niekoľko kvapiek buď mätového, alebo iného silne aromatického éterického oleja.

Prevence spočívá v dobré vyvážené výži­vě zahradních rostlin, ve volbě správného vyhovujícího stanoviště pro rostliny, v pra­videlné biologické péči o půdu a v pěstová­ní smíšených kultur. Napadány bývají pře­devším rostliny buď podvyživené, nebo na­opak přehnojené. Preventivně působí i po­silující zálivka kopřivovým zákvasem.

Přirození nepřátelé jsou:

  • slunéčko sedmi­tečné,
  • dravá bejlomorka,
  • škvor,
  • vosička aj.

Ochrana:

  • Časté kypření půdy a pravidel­ná zálivka,
  • ruční odstraňování mšic z vr­cholků mladých výhonů,
  • odstřihávánf na­padených listů.
  • Postřikování napadených částí silným proudem vody, výluhem z ko­přiv, kapradin, tabáku nebo odvarem z ci­bulových slupek.
  • Poprášení dřevěným po­pelem nebo kamenným prachem.
  • Sbírat slunéčka a přenášet je na napadené rostli­ny.

Vošky listové síce vo veľkom množstve napádajú vrcholy výhonkov, obvykle však nespôsobia väčšie škody, pretože ich väčšinou v krátkom čase zničia lienky sedembodkové, larvy pestrice hruškovej (Scaeva pyrastri) alebo byľomor viničový — teda ak sa v okolí nevyskytujú mravce, pretože tie vyženú všetkých nepria- teľov vošiek okrem ucholakov.

Zoznam výluhov a iných brečiek proti tomuto škodcovi/chorobe​

Paradajkový nálev

Paradajkový nálev je účinný proti voškám, roztočom, bzdochám a mlynárikovi kapustnému.

3kg rajčinových listov a výhonkov zmiešajte s 10l vody. Pomaly varte asi 30 minút.

Pred postrekom treba zriediť 2x a pridať 40g mazľavého mydla. Striekajte priamo na rastliny.

Palinový výluh alebo vývar

Palina obsahuje éterické oleje a živice, ktoré odpudzujú vošky a motýle.

300g čerstvej paliny vyvarte alebo vylúhujte (24 hodín) v 10l vody. Neriedený výluh striekajte priamo na rastliny – pôsobí proti voškám a mravcom. Vývar zasa pôsobí proti mlynárikovi.

Púpavový výluh

Proti voškám a roztočom na ovocných stromoch si pripravte púpavový výluh. 200-300g rozdrvených koreňov alebo 400g rozdrvených listov lúhujte 2-3 hodiny v 10l vody. Preceďte a ihneď striekajte na ovocné stromy v čase pučania a po odkvitnutí v 10 dňových intervaloch.

Žihľavový výluh

Asi najznámejšia bojovníčka proti voškám a roztočcom chmeľovým je žihľava. Tiež stimuluje rast rastlín. Z 1kg čerstvej pŕhľavy a 10l vody pripravíme výluh. Po dvoch dňoch striekame priamo na rastlinu. Účinnosť postreku môžete zvýšiť pridaním cca 0,5kg cukru.

Cesnakový postrek

Cesnak je výborným bojovníkom proti perenospóre, voškám, roztočom a vŕtavke mrkvovej. Zmiešajte 75g pretlačeného cesnaku s 10 litrami vody. Nechajte lúhovať 24 hodín. Neriedený nálev striekajte priamo na listy alebo pôdu.

Cesnakový olejový sprej

Obsahuje síru, ktorá je pre vošky jedovatá a tiež antibakteriálnu a antifungálnu látku.

Nastrúhajte alebo najemno nakrájajte tri-štyri strúčiky cesnaku a pridajte dve lyžičky minerálneho oleja. Zmes nechajte 24 hodín odstáť, preceďte, aby v tekutine nezostal cesnak, pridajte lyžičku tekutého mydla alebo prípravku na umývanie riadu. Túto zmes môžete skladovať a podľa potreby riediť vodou. Najskôr sprej vyskúšajte na malej časti rastliny, ak po dvoch dňoch nedôjde k poškodeniu listov, môžete ho bezpečne používať, inak je potrebné ešte intenzívnejšie riedenie. Keď sprej rastline neškodí, celú ju postriekajte, pričom venujte špeciálnu pozornosť spodnej strane listov.

Cesnakový olej nie je selektívny insekticíd. Znamená to, že neničí len škodcov, ale ničiť môže aj užitočný hmyz, ktorý vošky požiera. Ak máte na porastoch vošky, radšej použite sprej z rajčiakových listov, ktorý im neškodí.

Sprej z rajčiakových listov

Rajčiak obsahuje v listoch toxické zlúčeniny – alkaloidy. Uvoľňujú sa, keď listy nasekáme. Koncentrované a zriedené s vodou vytvoria účinný prípravok proti voškám. Takýto sprej je toxický pre vošky, ale bezpečný pre okolité rastliny a ľudí. Pozor, niektorí ľudia môžu byť na rajčiaky alergickí. Ak o takejto alergii vo vašej rodiny viete, sprej nepoužívajte.

Stačí nasekať jednu-dve šálky listov z rajčiaka a namočiť ich do dvoch šálok vody. Nechajte odstáť celú noc. Ráno sitom oddeľte listy a pridajte šálku vody. Zmes prelejte do postrekovača. Pri nanášaní venujte pozornosť najviac zamoreným častiam rastlín – sprej striekajte na stonky a spodné strany listov.

Ekologicky postrek proti voskam v predjarnom obdobi

Pred rasenim, alebo tesne po naraseni tj. v predjarnom obdobi je lepsie ako prevencia. Pouzivame olejove pripravky.

Ekologicky postrek proti voskam
  • 2% roztok draselneho kokosoveho mydla
  • 1% roztok liehu

Tj. na 10 litrov postreku pouzijeme 1 dcl 52% palenky, 2 dcl kokosoveho draselneho mydla.

Postrek je kontaktny, cize vosky treba naozaj zmacat priamo na telo. Postrekovat skoro rano, alebo podvcecer, nie za plneho slnka. treba pooplachovat cely strom a hlavne tam kde su tie najviac napadnute casti.

Odvar nebo výluh z kapradin

Odvar nebo výluh z kapradin se při­pravuje z 1 kg čerstvých nebo 100 g suše­ných rostlin a 10 l vody. Neředěný se po­užívá k zimnímu postřiku a je účinný proti mšicím a jinému savému hmyzu. V předjaří se aplikuje proti mšicím v ředění 1:10. Bě­hem celé vegetace se používá neředěný k postřiku rostlin i půdy proti slimákům. Kapradiny mají vysoký obsah draslíku, a proto výluh z nich přispívá také k vyrov­nání případného nedostatku této živiny. Osvědčil se také k zavlažování kompostu.

Tabákový odvar je jedním z tradičních přípravků; již dávno se osvědčil proti mši­cím. 200 g dýmkového tabáku se nechá 24 hodin louhovat v 5 litrech vody. Druhý den se dvě hodiny povaři pomalým varem. Po vychladnutí se odvar přecedí a ředí vodou v poměru 1:1. Na 5 litrů odvaru se přidává 200 g rozvařeného obyčejného nebo maz­lavého mýdla.

Odvar nebo výluh z kapradin se při­pravuje z 1 kg čerstvých nebo 100 g suše­ných rostlin a 10 1 vody. Neředěný se po­užívá k zimnímu postřiku a je účinný proti mšicím a jinému savému hmyzu. V předjaří se aplikuje proti mšicím v ředění 1:10. Bě­hem celé vegetace se používá neředěný k postřiku rostlin i půdy proti slimákům. Kapradiny mají vysoký obsah draslíku, a proto výluh z nich přispívá také k vyrov­nání případného nedostatku této živiny. Osvědčil se také k zavlažování kompostu.

Výluh z kopřiv se osvědčuje proti mši­cím. 1 kg čerstvých nebo 100 až 200 g suše­ných kopřiv se zalije 10 1 studené vody a nechá 12 až 24 hodin louhovat. Přecezeným a nezředěným výluhem se postřikují rostliny napadené mšicemi. Dá se také po­užít zředěný v poměru 1:10 jako preventiv­ní tekutá zálivka, která odpuzuje hmyz a zároveň posiluje odolnost rostlin. Výluh z kostivalu lékařského se při­pravuje obdobně a má stejné účinky jako vyluh z kopriv.

Vyzkoušíme postřik z mléka – čerstvé polotučné mléko smícháme s vodou v poměru 1 : 1 a rostliny postříkáme. Druhý den opláchneme čistou vodou a podle potřeby opakujeme.

Mšice zlikviduje nálev z heřmánku: asi 50 g byliny necháme macerovat 1 den v 10 litrech vody, scedíme a bez ředění aplikujeme přímo na rostliny.

Vošky možno aj prstami zotrieť z rastlín alebo zmyť silným prúdom vody. Silne napadnuté výhonky možno po­striekať alkoholovo-mydlovým roztokom. Osvedčil sa i výluh zo žihľavy, ktorý sa používa neriedený. Rovnako možno použiť výluh z paliny a prasličky.

Proti voskam je aj postrek z b-komplexu alebo piva. 1 tableta rozpustit v pol litri vody a streikat viac krat.

Pomôcť vám môže postrek rebarborovým alebo palinovým výťažkom. Proti zeleným voškám listovým na ružiach, ale aj iných rastlinách rovnako spoľahlivo pomáha zemiaková voda. Postrekujte nezriedenou žltohnedou vodou, v ktorej ste varili zemiaky v šupke, alebo vyvarte niekoľko surových zemiakových šupiek.

Domáci postrek č.2.

Zaliať pretlačený cesnak (2-3 hlavičky) takmer vriacou vodou (1 liter), lúhovať minimálne hodinu (aspoň vychladne), scedte cez jemné sitko, potom pridajte trochu octu (tak 1 max 2 dcl), a trošku mydla alebo iného saponátu (iba tak za 1-2 PL). Takto zarobený postrek si dajte do fľaše s rozprašovačom a hurá na to. S octom opatrne inak spálite listy, nie úplne ale po okrajoch môžu zhnednúť. Saponát alebo mydlo je na to aby to dobre chytilo na škodcov, rastline neublíži a postupne sa zmyje (hocijaký kúsok mydla rozpustiť vo vode).

Funguje na vošky aj na skočky a iné škodce na všetky rastliny (aj keď pri voškách je lepšie to nechať na lienky a týmto iba trochu pomôcť napr. na polovici kríka aby nám lienky neodišli).

Skočky okamžite odišli, aplikovať najviac každý tretí deň (kôli octu alebo ho na druhý deň v postreku vynechať).

Pri voškách po aplikovaní postreku, je dobre osprchovať rastlinu prúdom vody aby sa zmyli vošky.

Alelopatia (biologické interakcie medzi rastlinami)

Vysádzaním aksamietnice (Tagetes) možno prilákať užitočné druhy hmyzu, ako sú lienky, zlatoočky a pestrice, ktoré zničia na tisíce vo­šiek.

Ako hľadať?

Tento vyhľadávač vyhľadáva výrazy iba v texte a nadpisoch rád, vyluhov a podobne.

NEVYHĽADÁVA v kategóriách, mesiacoch, aktivitách a v prepojeniach.

Je teda vhodný, keď hľadáte nejakú konkrétnu vec. 

Ak  napríklad hľadáte všeobecné rady k skočkám, je praktickejšie nájsť si samostatnú stránku škodcu „Skočky„, pretože výsledkov dostanete viac, ako keď do vyhľadávača napíšete „Skočky„. To preto, že na stránke o skočkách sú zobrazené aj texty, ktoré sú priradené skočkám, aj keď sa slovo „skočky“ explicitne v texte nevyskytuje a teda vyhľadávač daný text nenájde a danú radu teda nezobrazí.